Skip to content

811 Summit St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block310
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
44%
Improvement Value:$71,200
56%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+2.3%
2024$8,492-3.9%
2023$8,832+0.5%
2022$8,785+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 5412, Page 261Recorded1/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1928