Skip to content

1701 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block34
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
37%
Improvement Value:$77,200
63%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+2.2%
2024$8,474-1.0%
2023$8,561+0.5%
2022$8,516+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$163,500

From:

To:

Sq Ft1,445DeedBook 5082, Page 116Recorded2/6/2001

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3638, Page 473