Skip to content

1710 E St George Ave

Linden, NJ 07036

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block34
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S-PAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
49%
Improvement Value:$105,000
51%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,479+2.2%
2024$14,162-1.0%
2023$14,308-22.5%
2022$18,462+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft5,200DeedBook 6513, Page 2476Recorded7/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1946