Skip to content

702 Knopf St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block350
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
38%
Improvement Value:$90,100
62%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,203+2.2%
2024$9,980-1.0%
2023$10,083+0.5%
2022$10,029+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$422,500

From:

To:

Sq Ft1,505DeedBook 6382, Page 491Recorded9/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,505DeedBook 5758, Page 74NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/3/2009

Property Built

Built

Year Built: 1953