Skip to content

414 Brook St

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block248
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
33%
Improvement Value:$107,100
67%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,230+2.2%
2024$10,984-1.0%
2023$11,098+0.5%
2022$11,038+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 6391, Page 535NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/3/2020

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4014, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1963