Skip to content

705-707 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block350
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
31%
Improvement Value:$125,300
69%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,679+2.2%
2024$12,401-1.0%
2023$12,529+0.5%
2022$12,462+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 5053, Page 67Recorded11/28/2000

Property Built

Built

Year Built: 1968