Skip to content

309 De Witt St

Linden, NJ 07036

Built 1967

Last Sale Price
$586,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block353
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class45
Description2A-B-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
30%
Improvement Value:$131,300
70%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164+2.2%
2024$12,876-1.0%
2023$13,009+11.6%
2022$11,661+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$586,000

From: WISZOWATY, ANDRZEJ

To: GRIMES, RITA -LIVERPOOL, GEORGEANNE

Sq Ft2,240DeedBook 6394, Page 2315NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$297,000

From: LAYNES, LINDA

To: WISZOWATY, ANDRZEJ

Sq Ft2,240DeedBook 5919, Page 37Recorded8/15/2012

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From: SANCHEZ, SAUL

To: LAYNES, LINDA

Sq Ft2,240DeedBook 5554, Page 825Recorded12/29/2005

Property Sale

SaleMulti
$425,000

From: SCHRECK, ANDREW A & KIM

To: SANCHEZ, SAUL

Sq Ft2,240DeedBook 5517, Page 694Recorded7/20/2005

Property Sale

SaleMulti
$355,000

From: DE LEON, SEVERO & SUZANNE

To: SCHRECK, ANDREW A & KIM

Sq Ft2,240DeedBook 5349, Page 167Recorded12/13/2002

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4110, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1967