Skip to content

344 Miltonia St

Linden, NJ 07036

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block353
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
77%
Improvement Value:$15,000
23%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,669-41.7%
2024$8,013-1.0%
2023$8,096+0.5%
2022$8,052+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 6294, Page 517Recorded11/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$305,121

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 5426, Page 30Recorded4/19/2004

Property Sale

SaleMulti
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 5375, Page 125Recorded6/5/2003

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 5033, Page 300

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4843, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1939