Skip to content

313 N Stiles St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 1998

Property Information

Block356
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
45%
Improvement Value:$58,300
55%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,197-1.2%
2024$7,284-1.0%
2023$7,359+0.5%
2022$7,320+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928