Skip to content

310 Amon Terr

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Nov 15, 1993

Property Information

Block356
Lot38
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
37%
Improvement Value:$80,800
63%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+2.2%
2024$8,866-1.0%
2023$8,957+0.5%
2022$8,910+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4038, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 3510, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1928