Skip to content

322 Amon Terr

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block356
Lot42
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,249
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
46%
Improvement Value:$58,900
54%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,672+2.2%
2024$7,504-1.0%
2023$7,581+0.5%
2022$7,541+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,249DeedBook 5948, Page 210NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1928