Skip to content

330 Amon Terr

Linden, NJ 07036

Built 1998

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Dec 6, 1999

Property Information

Block356
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
43%
Improvement Value:$62,800
57%
Total Assessment$110,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+2.2%
2024$7,593-1.0%
2023$7,672+0.5%
2022$7,631+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 4913, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1998