Skip to content

416 Morristown Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block359
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
39%
Improvement Value:$89,300
61%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,295+2.2%
2024$10,069-1.0%
2023$10,173+0.5%
2022$10,119+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000

From: DONOVAN, WILLIAM & KATHLEEN

To: MC INTOSH, MICHAEL A & CINDY A

Sq Ft1,876DeedBook 5434, Page 253NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/8/2004

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 3593, Page 440

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 3327, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1953