Skip to content

419 Bernard Ave

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block35
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$69,100
58%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+2.2%
2024$8,192-1.0%
2023$8,276+0.5%
2022$8,232+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$391,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 6494, Page 234Recorded12/23/2022

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 3859, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1946