Skip to content

217 Grant St

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block42
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$69,700
58%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+2.3%
2024$7,983-1.1%
2023$8,068+0.6%
2022$8,024+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 6579, Page 2356Recorded4/30/2025

Property Sale

SaleMulti
$63,333

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5848, Page 586NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/13/2011

Property Built

Built

Year Built: 1952