Skip to content

414 Inwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block366
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
46%
Improvement Value:$86,500
54%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,167+2.2%
2024$10,922-1.0%
2023$11,035+0.5%
2022$10,976+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 6577, Page 2280Recorded4/8/2025

Property Sale

SaleMulti
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 6079, Page 445NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 4219, Page 305

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3113, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1953