Skip to content

523 Inwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block367
Lot46
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
41%
Improvement Value:$96,900
59%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,575+2.2%
2024$11,321+5.2%
2023$10,757+0.5%
2022$10,700+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 6466, Page 2340NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3747, Page 74

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3529, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1953