Skip to content

441 Inwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$508,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block367
Lot53
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
37%
Improvement Value:$120,200
63%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,424+2.2%
2024$13,130+14.9%
2023$11,424+0.5%
2022$11,363+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$508,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 6454, Page 2098Recorded3/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 5436, Page 886Recorded6/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1953