Skip to content

701 Princeton Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$699,999
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block370
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
43%
Improvement Value:$82,700
57%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,175+2.2%
2024$9,952+7.1%
2023$9,291+0.5%
2022$9,241+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$699,999

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 6559, Page 2179Recorded10/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 5813, Page 57NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/27/2010

Property Built

Built

Year Built: 1953