Skip to content

1106-1144 Hollywood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block374
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description102A-B-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,020,000
34%
Improvement Value:$1,942,000
66%
Total Assessment$2,962,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$208,288+2.2%
2024$203,726-1.0%
2023$205,829+0.5%
2022$204,733+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1943