Skip to content

630 W St George Ave

Linden, NJ 07036

Built 1930

Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block375
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
DescriptionB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage12,229
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,800
48%
Improvement Value:$370,500
52%
Total Assessment$716,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,370+2.2%
2024$49,267-1.0%
2023$49,776+0.5%
2022$49,511+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930