Skip to content

633 Morningside Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block375
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
95%
Improvement Value:$6,300
5%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,881+2.2%
2024$8,687-1.0%
2023$8,777+0.5%
2022$8,730+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$1,550,000
DeedBook 5594, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$1,150,000
DeedBook 5514, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4289, Page 304

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 3507, Page 319