Skip to content

857 Laurita St

Linden, NJ 07036

Built 1939

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block376
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
31%
Improvement Value:$113,100
69%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,490+2.2%
2024$11,239-1.0%
2023$11,355+0.5%
2022$11,294+0.3%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 6374, Page 52Recorded7/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 6276, Page 519Recorded7/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 6012, Page 326Recorded7/16/2014

Property Sale

SaleMulti
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 5479, Page 174Recorded1/13/2005

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 5449, Page 739NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/26/2004

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 4566, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1939