Skip to content

831 Laurita St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 13, 2002

Property Information

Block376
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1A-B-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
32%
Improvement Value:$114,300
68%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,856+2.2%
2024$11,596-1.0%
2023$11,716+0.5%
2022$11,654+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 5351, Page 679Recorded1/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1948