Skip to content

811 Lindegar St

Linden, NJ 07036

Built 1944

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block377
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
40%
Improvement Value:$72,000
60%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+2.2%
2024$8,254-1.0%
2023$8,339+0.5%
2022$8,294+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 6297, Page 885Recorded11/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3362, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1944