Skip to content

703 Erudo St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block380
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
39%
Improvement Value:$82,100
61%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,465+2.2%
2024$9,258+1.7%
2023$9,103+0.6%
2022$9,054+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6413, Page 2412Recorded5/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 3273, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1948