Skip to content

753 Erudo St

Linden, NJ 07036

Built 1944

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block380
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
34%
Improvement Value:$92,900
66%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,908+2.2%
2024$9,691-1.0%
2023$9,791+0.5%
2022$9,739+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 6364, Page 60Recorded3/17/2020

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 6343, Page 310NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3920, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3884, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1944