Skip to content

521 Erudo St

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block384
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
42%
Improvement Value:$94,500
58%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,434+2.2%
2024$11,184-1.0%
2023$11,299+0.5%
2022$11,239+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 6279, Page 19Recorded8/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$152,500
DeedBook 3909, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1954