Skip to content

706 W Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 7, 2004

Property Information

Block344
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
44%
Improvement Value:$71,700
56%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,966+2.2%
2024$8,769-1.0%
2023$8,860+0.5%
2022$8,813+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 5413, Page 702Recorded1/26/2004

Property Sale

SaleMulti
$216,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 5108, Page 342Recorded4/23/2001

Property Sale

SaleMulti
$161,500
DeedBook 3741, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1958