Skip to content

606 Fernwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Aug 18, 1983

Property Information

Block389
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
38%
Improvement Value:$106,000
62%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,947+2.2%
2024$11,686-1.0%
2023$11,806+0.5%
2022$11,743+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 3332, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1953