Skip to content

623 Birchwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Jun 29, 1982

Property Information

Block389
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$73,600
54%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+2.3%
2024$9,111-1.0%
2023$9,208+0.5%
2022$9,157+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 3291, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1958