Skip to content

617 Birchwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block389
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
41%
Improvement Value:$84,200
59%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964+2.2%
2024$9,746-1.0%
2023$9,847+0.5%
2022$9,794+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,235DeedBook 6026, Page 657NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/14/2014

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,235DeedBook 5851, Page 784Recorded2/14/2011

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4149, Page 315

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 3292, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1953