Skip to content

522 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
Dec 10, 2009

Property Information

Block390
Lot38
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class25
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
49%
Improvement Value:$43,000
51%
Total Assessment$84,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,928+2.2%
2024$5,798-1.0%
2023$5,858+0.5%
2022$5,827+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,500

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 5795, Page 446NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/15/2009

Property Built

Built

Year Built: 1938