Skip to content

540 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block390
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class25
Description1A-CB-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
50%
Improvement Value:$42,000
50%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,858+2.2%
2024$5,729-1.0%
2023$5,789+0.5%
2022$5,758+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 5321, Page 245Recorded9/10/2002

Property Sale

SaleMulti
$131,500
DeedBook 3549, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1938