Skip to content

1405 Kent Pl

Linden, NJ 07036

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block396
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
37%
Improvement Value:$105,500
63%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+2.2%
2024$11,521-1.0%
2023$11,640+0.5%
2022$11,578+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft930DeedBook 6609, Page 2733Recorded2/4/2026

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 3485, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1956