Skip to content

1203 Kent Pl

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$686,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block396
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
46%
Improvement Value:$78,200
54%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,855+2.3%
2024$9,634-3.5%
2023$9,986+0.5%
2022$9,933+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$686,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 6548, Page 2868Recorded6/27/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956