Skip to content

746 Keep St

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Oct 7, 1999

Property Information

Block401
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1A-SCB-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
40%
Improvement Value:$77,700
60%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+2.2%
2024$8,955-1.0%
2023$9,048+0.5%
2022$8,999+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 4885, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1946