Skip to content

2408 Oldgrove Rd

Linden, NJ 07036

Built 1998

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 19, 1998

Property Information

Block405
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
41%
Improvement Value:$97,000
59%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,547+2.2%
2024$11,294+0.1%
2023$11,285+0.5%
2022$11,225+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4634, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1998