Skip to content

731 Riverbend Dr

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block405
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
49%
Improvement Value:$79,900
51%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+2.2%
2024$10,812-1.0%
2023$10,924-8.8%
2022$11,979+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 6500, Page 2943NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1961