Skip to content

1317 N Stiles St

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Jun 14, 2011

Property Information

Block417
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
48%
Improvement Value:$56,900
52%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,693+2.2%
2024$7,525-1.0%
2023$7,602+0.5%
2022$7,562+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$197,500

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 5866, Page 626Recorded6/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 1943