Skip to content

1156 Debra Dr

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block417
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description1A-B-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
34%
Improvement Value:$120,400
66%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,862+2.2%
2024$12,580-1.0%
2023$12,710+0.5%
2022$12,642+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 6463, Page 2747Recorded5/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958