Skip to content

1111 Georgian Dr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block417
Lot53
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
41%
Improvement Value:$132,400
59%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,801+2.2%
2024$15,455+4.7%
2023$14,760+0.5%
2022$14,681+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 6439, Page 2618NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4849, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1953