Skip to content

1122 Fedirko Court

Linden, NJ 07036

Built 1972

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block419
Lot48
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
38%
Improvement Value:$104,100
62%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,500+2.3%
2024$11,243-1.0%
2023$11,362+0.5%
2022$11,300+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972