Skip to content

411 Grant St

Linden, NJ 07036

Built 1940

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block41
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
44%
Improvement Value:$63,400
56%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,918+2.2%
2024$7,745+2.2%
2023$7,575+0.6%
2022$7,533+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 6508, Page 2650NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940