Skip to content

522 Cranford Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 20, 2005

Property Information

Block41
Lot43
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1A-CB-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
52%
Improvement Value:$44,500
48%
Total Assessment$92,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+2.2%
2024$6,376-1.0%
2023$6,442+0.5%
2022$6,407+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 5513, Page 622Recorded7/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1927