Skip to content

2041 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block7
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
43%
Improvement Value:$63,600
57%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,813+2.2%
2024$7,641-1.0%
2023$7,720+0.5%
2022$7,679+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 6166, Page 154NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3532, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1927