Skip to content

333 Dalziel Rd

Linden, NJ 07036

Built 1962
Industrial

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block421
Lot61
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
DescriptionSCB-1G-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage9,470
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
46%
Improvement Value:$190,500
54%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,619+2.2%
2024$24,080-1.0%
2023$24,328+0.5%
2022$24,199+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft9,470DeedBook 6349, Page 2120Recorded11/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962