Skip to content

1006 W Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 10, 1986

Property Information

Block422
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$101,500
63%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+2.2%
2024$11,108-1.0%
2023$11,223+0.5%
2022$11,163+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3444, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1950