Skip to content

1010 W Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$1,675,000
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block422
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage16,920
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
37%
Improvement Value:$365,300
63%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,786+2.2%
2024$39,892-1.0%
2023$40,304+0.5%
2022$40,090+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,675,000

From:

To:

Sq Ft16,920DeedBook 6139, Page 873Recorded8/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft16,920DeedBook 5645, Page 520Recorded4/25/2007

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 3372, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1950