Skip to content

1717 W Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block423
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,639
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
35%
Improvement Value:$136,000
65%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,732+2.2%
2024$14,409-1.0%
2023$14,558+0.5%
2022$14,481+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948